Podsumowanie wizyty duszpasterskiej 2011 roku

Wizyta duszpasterska w naszej parafii dobiegła końca. Trwała od 28 grudnia do14 stycznia. Odwiedziliśmy wszystkie rodziny, które pragnęły przyjąć swoich duszpasterzy i wspólnie się pomodlić w intencji rodziny, pobłogosławić domy. To jest znak żywej wiary. Pan Bóg przychodzi do nas na początku Nowego Roku i z Nim rozpoczynamy drogę ku jedności i pokoju. Niech owocem tej wizyty duszpasterskiej będzie nasze zaangażowanie w pogłębienie wiary; uczestnictwa systematycznego we Mszy św., częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania, krzewieniu kultu maryjnego i udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej Smardzowickiej: wspólnie odmawiany Różaniec w każdą niedzielę i w miesiącu październiku, środowych nabożeństw ku czci MB, nabożeństw fatimskich każdego 13 dnia miesiąca od maja do października.

W ubiegłym roku odbyło się: chrztów 41, pogrzebów 42, ślubów 18. Rozdano 65 tyś. Komunii św.

W tych ostatnich latach wzrosła liczba mieszkańców naszej parafii, ale nie wszyscy mieszkańcy określili się jako katolicy przynależący do naszej parafii. Zauważamy niepokojące zjawisko, że nowi mieszkańcy są zameldowani w naszej parafii, ale nie czują się związani z nami. Także nasi parafianie często w miesiącach zimowych nie uczestniczą we Mszy św. w naszym kościele i zmniejsza się liczba uczestników Eucharystii. Jest to zjawisko niepokojące, bo właśnie ci parafianie rozbijają jedność naszej parafii.

Problemów nadal jest bardzo wiele: problem alkoholizmu, rozbitych małżeństw i związków niesakramentalnych oraz pojedyncze przypadki nieporadności rodziców, a szczególnie samotnych matek wychowujących swoje dzieci. Zapewne to jest problem przekazywania wiary, uczestniczenia w Eucharystii i w rekolekcjach, a co za tym idzie brak wspólnoty , solidarności i jedności wśród młodzieży. To wszystko chcemy polecać Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Smardzowickiej w środowych nabożeństwach. Modlitwa jest bardzo ważna, ale do tego jest potrzebna reakcja rodziców i ich systematyczny udział w Eucharystii i w nabożeństwach.

W naszej parafii powoli zawiązuje się Koło Caritas. Wszystkim tym osobom, które włączyły się w rozdawnictwo darów z Caritas i Banku Żywności dziękuję. Ostatnio pomoc dotarła do 44 rodzin. Pamiętamy o osobach potrzebujących, chorych, starszych. Dlatego dziękujemy za Waszą wyobraźnię miłosierdzia: za dary składane do kosza w Adwencie i W. Poście, ofiary na rzecz Kościoła na Wschodzie, dzieci potrzebujących, za poszkodowanych w różnych wypadkach losowych.

Dziękujemy za ofiary na budowę naszego domu parafialnego. Realizacja 85% deklaracji to też oznaka wzrostu zainteresowania i zaangażowania w nasze sprawy parafialne. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół duchowy i materialny. Dziękuję za złożenie deklaracji na rok 2012. W tym roku kontynuujemy budowę naszego domu parafialnego, dokończenie ubikacji (ogrzewanie), a przy kościele to odwodnienie kościoła, co będzie krokiem w kierunku jego ogrzewania.

Składamy serdeczne podziękowanie za życzliwe i gościnne przyjęcie, za podwożenie na wizytę duszpasterską i troskę o bezpieczny powrót na plebanię. Dziękujemy za ofiary dla duszpasterzy i p. kościelnego. Cofnij.