Boże Narodzenie 2013 - Życzenia

Jerzy Liebert w wierszu p.t. „Moja wiara” pisze: „Chciałbym, ażeby do mnie przyszedł Ktoś najbardziej Prosty, Taki, jak na maszty brane polskie sosny, Żeby mi powiedział słowo jedno tylko - Synu..”.

Powiecie: Co mają wspólnego te słowa z dzisiejszym dniem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dzisiaj gromadzimy się w dzień Bożego Narodzenia, jako dzieci Boga Ojca. Na naszych ustach jawi się pytanie: Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Podobne pytanie postawił sobie wielki teolog średniowiecza św. Anzelm. Liturgia Bożego Narodzenia mówi nam wprost:

1. Bóg stał się człowiekiem, by pokazać prawdziwego człowieka,
  2. By zbawić człowieka,
  3. By można Go było spotkać w człowieku,
  4. By uczynić człowieka dzieckiem Boga.

Może dlatego Jerzy Liebert pisze: „Chciałbym, ażeby do mnie przyszedł Ktoś najbardziej Prosty, Taki, jak na maszty brane polskie sosny, Żeby mi powiedział słowo jedno tylko - Synu..”.

To, czego tak bardzo pragnął poeta, już się stało i ciągle się staje. Stało się to w ową cichą i świętą Noc. Przyszedł do nas Ktoś najbardziej prosty, jak małe dziecko owinięte w pieluszki; prosty jak zwykły żłóbek. Prosty, jak prości pasterze, którym - jako pierwszym - objawił się; prosty jak codzienność. W Chrystusie - jedynym Synu Bożym - zwraca się Bóg do nas z wezwaniem: Synu... Jakie to jest piękne! Dlaczego? Bo:

Temat zbawienia wprowadza w nastrój Bożego Narodzenia nutę powagi. Twardość żłóbka przypomina krzyż. Obecność aniołów zapowiada zmartwychwstanie i chwałę narodzonego Mesjasza.

Czcigodny Księże Kanoniku Piotrze, Księże Michale, Kochani moi Parafianie, Drodzy Goście życzę Wam otwartości na łaski płynące z tajemnicy Wcielenia Bożego Syna.

• Niech Ewangelia, którą Jezus Chrystus obwieszcza swoim przyjściem na świat w ludzkiej postaci, realizuje się nieustannie w Waszym życiu.
  • Niech święta Bożego Narodzenia będą pełne pokoju i radości.
  • Niech towarzyszy im nastrój wzajemnego zrozumienia, przebaczenia i miłości.
  • Niech nasza wspólnota parafialna będzie domem, w którym panuje piękna atmosfera ludzkiej życzliwości.

Trwajmy w radości Świąt Bożego Narodzenia!

PROBOSZCZ
ks. dr Grzegorz Kaliszewski