Oto za chwilę przystąpię
do Ołtarza Bożego, do Boga,
który rozwesela młodość moją.
Do świętej przystępuję służby.
Chcę ją dobrze pełnić.
Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,
by myśli moje były przy Tobie,
by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

Posługa ministranta jest potrzebna Kościołowi i bardzo przez Kościół ceniona. Ministrant bowiem pomaga kapłanowi przy sprawowaniu świętych obrzędów, szczególnie podczas Mszy Świętej, zarówno wtedy, gdy kapłan przewodniczy modlitwie Kościoła, jak i wtedy, kiedy wykonuje czynności samego Chrystusa, który za jego pośrednictwem konsekruje chleb i wino na ciało i Krew swoją.

Ministranci naszej Parafii idąc za przysłowiem „w zdrowym ciele zdrowy duch” oprócz formacji duchowej, jednoczą się nie tylko przy ołtarzu ale również biorą udział w rozgrywkach w Diecezjalnej Lidze Ministranckiej o Puchar Księdza Biskupa Ordynariusza. Grając z drużynami z innych parafii występują w strojach typowych dla naszej Parafii ( w kolorze niebieskim - Maryjnym) zakupionymi w większości z ofiar parafian składanych na rzecz ministrantów w każdy Pierwszy Piątek. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć naszej drużyny.

Ministranci naszej Parafii służąc przy ołtarzu i uczestnicząc w różnych spotkaniach zbierają punkty. Dla tych którzy uzyskają ich najwięcej są przewidziane nagrody. Oprócz tego wyjeżdżają na basen, kręgle czy na mecze do innych Parafii. W każdą sobotę rano gromadzimy się na Sali przy Szkole podstawowej w Cianowicach by szlifować swoje talenty piłkarskie. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Cianowicach za możliwość korzystania z sali.

Wspierajmy naszym ministrantów i duchowo i materialnie aby mogli się jeszcze bardziej duchowo rozwijać bo może wśród nich jest ten pierwszy - od wielu lat - kapłan z naszej Parafii. Dziękujemy za wszelkie wsparcie i modlitwę.

Dnia 12 września w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie odbył się kolejny już Dzień Ministranta. Naszą Parafię reprezentowało ośmioro ministrantów – najwięcej z naszego Dekanatu. Centralnym punktem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał o wielkiej godności ministranta a zarazem o obowiązkach jakie czekają ich nie tylko przy ołtarzu ale i w swoich środowiskach.