Ogłoszenia duszpasterskie na VI Niedzielę Wielkanocną

 1. Zgodnie z rozporządzeniem Rządu od 27 marca w kościele może przebywać jedna osoba na 20 m2. W naszej świątyni jednocześnie może uczestniczyć we Mszy świętej i nabożeństwach 40, a kaplicy 11 osób, zachowując przewidziany przepisem dystans min. 1,5 metra. Ponadto jesteśmy zobowiązani do zakrywania twarzy i ust także w kościele, z wyjątkiem czasu przyjęcia Komunii Świętej.
 2. Przez cały miesiąc gromadzimy się na nabożeństwach majowych. Zapraszamy do tej szczególnej maryjnej modlitwy w tygodniu o godz. 17.30, w niedzięlę przed sumą, w kaplicy o godz. 19.00. Zachęcamyy do śpiewu litanii Loretańskiej także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach.
 3. W czwartek, 13 maja przypada 104 rocznica pierwszego objawienia fatimskiego i 40 rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II. Nabożeństwo fatimskie o godz. 17.30 rozpoczniemy modlitwą różańcową, po niej Msza Święta i procesja. Zawierzymy Maryi nase rodziny i nasze osobiste, codzienne sprawy.
 4. W piątek, 14 maja, wspominamy Św. Macieja, ucznia Pana Jezusa, wybranego do grona Apostołów. Także w tym dniu rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty.
 5. W środę od godz. 17.00 spowiedź dla rodziców, rodzeństwa, chrzestnych dzieci komunijnych; w czwartek od godz. 17.00 spowiedź dla trzecioklasistów, których prosimy, aby przynieśli książeczki do nabożeństw. W środę i czwartek również próby dla dzieci komunijnych po Mszy Św. o godz. 18.00. Bardzo prosimy rodziców o pomoc w sprzątaniu i dekorowaniu kościoła i wokół niego, zgodnie z umową.
 6. W sobotę, 15 maja, o godz. 11.00, 27 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy przystąpi do Komunii Świętej. Obejmijmy je naszymi modlitwami prosząc, aby to spotkanie z Chrystusem przyniosło jak najobfitsze owoce w ich życiu.
 7. W przyszłą niedzielę, 16 maja, obchodzimy coroczny dzień seminaryjny. Powierzymy Bogu Alumnów i Profesorów. Ofiara na tacę bedzei przeznaczona na potrzeby WSD w Kielcach. W tym dniu także poświęcenie pól i modlitwa o dobre plony; bez procesji. Spotykamy się w tradycyjnych miejscach przy przydrożnych krzyżach, kapliczkach i ołtarzach. Nie będzie z tej racji Eucharystii o godz. 15.30. Porządek poświęcenia pól: Maszyce i Szczodrkowice: 1 stacja o 14.20, 2 stacja o 14.30, 3 stacja o 14.40, 4 stacja o 14.50. Smardzowice i Cianowice Duże: 1 stacja o 15.00, 2 stacja o 15.10, 3 stacja o 15.20, 4 stacja o 15.30.
 8. Tydzień później, w niedzielę, 23 maja o godz. 10.00 rocznica Komunii Świętej dzieci z klas 4.
 9. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z naszego Sanktuarium na profilu facebook: „Nasze okolice i przyjaciele”: w dni powszednie o godz. 17.30 nabożeństwo majowe i o godz. 18.00 Eucharystia; w Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego o godz. 10.00 i 12.00 Eucharystia. Zachęcamy do duchowej łączności i wspólnej modlitwy w czasie nadawania Mszy Świętych i nabożeństw.
 10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

INTENCJE MSZALNE

10 - 16 MAJA 2021

PONIEDZIAŁEK - 10 MAJA, 18.00
+Mieczysław, Marianna GAZDA-Tadeusz Wróblewski z rodziną
+Andrzej DROŹDZIK-koledzy z pracy
WTOREK - 11 MAJA, 18.00
+Krzysztof, Marianna, Mieczysław GAZDA-córka Halina z rodziną
+Andrzej DROŹDZIK-Michał i Andżelika Olszowscy z Rytra
ŚRODA - 12 MAJA, 18.00
Dziękczynna, o Boże bł. Dla Łucji i Michała RERAK w 8 r. Ślubu
O Boże bł. Dla Antoniny w 10 r. Urodzin
O szczęśliwe rozwiązanie dla Agnieszki
O powrót do zdrowia dla Bogdana i Krystyny–syn z rodziną
O Boże bł.. dla wnuków: Cypriana, Tymoteusza, Rafała i Bartłomieja
+Wacław KASPERCZYK, Marianna, Stanisław, Anna BIESAGA
+Zofia, Stanisław MAZUR, Wacław KASPERCZYK
+Stanisław (im.) BOŁOZ, Stanisława (im.) SZTUCZKA, Zofia (im.) POLAŃSKA
+Janina LITEWKA–wnuczka Aneta z rodziną
+Józef MUDYN–Jan, Janina Undas z Zielonek z rodziną
+Stanisława, Piotr, Władysława ŻUCHOWICZ
+Zofia, Adela, Edward KRZTOŃ
+Stanisław WITEK–syn Mirosław z żoną i dziećmi
+Kazimiera PIWOWARCZYK–Janina Kopcińska i rodzina Smagałów
+Marianna GAZDA–wnuczka Paulina z rodziną
+Jerzy KASPERCZYK–uczestnicy pogrzebu
+Wiesław WYRWA, Kazimierz, Zofia, Władysław TOMCZYK
+Helena PIĄTKOWSKA–uczestnicy pogrzebu
+Józefa MAZUR–rodzina Galos
+Kazimierz WALCZAK–Anna Małecka
+Iwona DURAJ
CZWARTEK - 13 MAJA (NMP Z FATIMY), 18.00
+Daniela, Zdzisław ŻUCHOWICZ, Stefania, Henryk SZOSTEK
+Marta, Maciej, Jerzy, Kazimierz REGULSCY, Lucyna, Roman KOWAL–rodzina Szostek
+Tadeusz MADEJ–uczestnicy pogrzebu
+Stanisława HEROD (1 r.), Stanisław HEROD (22 r.)
+Piotr STAROPILNY (3 r.)-żona i synowie
+Józefa MAZUR–Danuta Trzcionka
+Marianna GAZDA–rodzina Szczepaników
+Zofia, Jan SIWEK, dziadkowie SIWEK i PAWLIK
+Stefania ŻUCHOWICZ, Marianna, Franciszek MOSUREK, rodzice chrzestni; Stefania, Stanisław i zmarli z ich rodzin–Władysława Szostek
+Tomasz, Marianna, Mikołaj KARPAŁA, dziadkowie KARPAŁA, Ks. Piotr BUGAJ
+Stanisława, Franciszek MACHNIK, Józefa, Władysław, Stanisław KARPAŁA
+Janina LITEWKA–wnuczka Wioleta z rodziną
+Marianna, Józef KNAPIK, Zofia, Stanisław RATOіwnuczka Anna
+Bronisław NIEMIEC (1 r.)-córka Katarzyna z rodziną
PIĄTEK - 14 MAJA (ŚW. MACIEJA - APOSTOŁA), 18.00
+Andrzej DROŹDZIK-Maciej i Miłosz Olszowscy z Rytra
+Marianna GAZDA-rodzina Antolec
SOBOTA - 15 MAJA, 11.00
UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ
18.00
+Zofia, Józef, Józef, dziadkowie SZOSTEK
+Zofia ZDYBAŁ, Krystyna NABAGŁO, Jakub KRZYNÓWEK, z rodz. ZDYBAŁ i PATECKICH-rodzina Pateckich
NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO - 16 MAJA, 7.00
+Zofia REGULSKA (im.)
8.30 (KAPLICA)
+Marianna, Wojciech, Jadwiga LITEWKA, Marianna, Józef GÓRKA, Stanisław TOMCZYK
+Mieczysław, Janina LITEWKA, Krzysztof BĄK, Apolonia, Mieczysław GALON-rodzina
10.00
O Boże bł. Dla Bartosza DUDZIŃSKIEGO w 10 r. Urodzin
12.00
ZA PARAFIAN
O Boże bł. Dla Zuzi KRAWCZYK w 4 r. ur., Jakuba KRAWCZYK w 2 r. ur. i dla ich rodziców-dziadkowie
17.00
O Boże bł. i światło Ducha Świętego dla Cypriana, Tymoteusza, Rafała i Bartka
INTENCJE ZGŁOSZONE W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ LUB PÓŹNIEJ, SĄ UMIESZCZONE NA KARTCE, Z KTÓREJ KAPŁAN JE ODCZYTUJE NA POCZĄTKU MSZY ŚWIĘTEJ

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

 1. Uroczyste przyrzeczenie Duchowej Adopcji odbywa się dwa razu w roku zazwyczaj w kościele lub kancelarii parafialnej: 25 marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz 8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Osoby, które pragną złożyć przyrzeczenie proszone są o przyniesienie świecy.
 2. Czym jest Duchowa Adopcja:- modlitwą w obronie poczętego życia - osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu - pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.
 3. Formuła przyrzeczenia Duchowej Adopcji: Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony(a) pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych, (ja, ....................) postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia .................... w Święto / Uroczystość .................... biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. Postanawiam: - odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego - codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca - przyjąć nadto (nieobowiązkowo) postanowienia: ....................
 4. Modlitwa codzienna: Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.
 5. Co to jest duchowa adopcja? - Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Mario) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.
 6. Jakie mogą być dodatkowe postanowienia?- Dodatkowymi postawieniami mogą być na przykład: częsta Spowiedź i Komunia Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc osobom potrzebującym, dodatkowe modlitwy, (litanie, nowenny, koronki...).
 7. Czy można podejmować duchową adopcję bez dodatkowych postanowień? - Tak. Dodatkowe postanowienia nie są obowiązkowe, choć adoptujący chętnie je podejmują.
 8. Jak zrodziła się duchowa adopcja? Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.
 9. Jakie są owoce duchowej adopcji? - Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania pogłębia sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.
 10. Kto może podejmować duchową adopcję? - Każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców.
 11. Ile razy można podjąć duchową adopcję? - Można podejmować ją wielokrotnie, pod warunkiem wypełnienia poprzednich zobowiązań.
 12. Czy trzeba za każdym razem składać przyrzeczenia? - Tak.
 13. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko? - Duchowa adopcja dotyczy jednego dziecka.
 14. Czy wiemy jakiej narodowości będzie dziecko? - Nie wiemy. Imię dziecka zna jedynie Bóg.
 15. Skąd pewność, że Bóg wysłucha mojej modlitwy? - Naszą pewność opieramy na wierze we Wszechmoc i nieograniczone Miłosierdzie Boże. Bóg jest Dawcą Życia i Jego wolą jest, by każde poczęte dziecko żyło i było otoczone miłością rodziców.
 16. Czy jest grzechem, jeżeli danego dnia zapomni się odmówić modlitwę? - Zapomnienie nie jest grzechem. Grzechem jest świadome i dobrowolne zlekceważenie składanego Bogu przyrzeczenia.
 17. Czy przerywa się duchową adopcję, gdy zaniedbało się modlitwę przez dłuższy czas? - Długa przerwa (miesiąc, dwa) przerywa duchową adopcję. Należy wtedy ponowić przyrzeczenie i starać się je dotrzymać. W wypadku krótkiej przerwy należy duchową adopcję kontynuować, przedłużając modlitwę o opuszczone dni.
 18. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby żyjące w związkach niesakramentalnych? - Tak, podobnie jak i osoby rozwiedzione.
 19. Czy ważna jest duchowa adopcja podjęta przez radio? - Tak.
 20. Czy przyrzeczenia duchowej adopcji muszą być składane w formie uroczystej, wyłącznie w kościele w obecności kapłana? - Wskazane jest, by przyrzeczenia były przeprowadzane uroczyście, chociaż można je złożyć także prywatnie.
 21. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby, które nie uczestniczyły w przygotowaniach - chore, niepełnosprawne, w sędziwym wieku? - Tak. Mogą podejmować prywatnie.
 22. W jaki sposób można złożyć przyrzeczenia prywatnie? - Odczytać formułę przyrzeczenia (najlepiej przed Krzyżem lub obrazem) i od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy odmawiać jedną dowolnie wybraną tajemnicę różańca oraz modlitwę w intencji dziecka i rodziców. Dla zapamiętania dobrze jest zapisać datę rozpoczęcia i zakończenia modlitwy.
 23. Jak krzewić modlitwę duchowej adopcji? - Pozyskać kilka osób zainteresowanych duchową adopcją, - uzyskać zgodę księdza proboszcza na przeprowadzenie przyrzeczeń duchowej adopcji w kościele, - skontaktować się z ośrodkami duchowej adopcji, gdzie można uzyskać materiały, pełne informacje oraz pomoc w przeprowadzeniu przyrzeczeń.

Komunikat o odpustach na Rok Świętego Józefa

 1. Penitencjaria Apostolska z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka, udzieliła daru specjalnych Odpustów wiernym odpowiednio dysponowanym i pod zwykłymi warunkami:
 2. Dyspozycja wiernego i zwyczajne, konieczne warunki do zyskania odpustu zupełnego: Oderwanie się w duchu od wszelkiego grzechu, nawet lekkiego, sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna, modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego.
 3. Uczynki pobożne, z jakimi związane jest zyskanie Odpustu zupełnego z racji Roku Świętego Józefa:Wierni, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego; Wierni, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego; Wierni, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego; Wierni, którzy będą powierzać swoją codzienną działalność, pracę opiece Świętego Józefa, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego; Wierni, którzy będą wzywać Świętego Józefa w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego; Wierni, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa lub Akatyst do Świętego Józefa, lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 4. Odpust zupełny w dni poświęcone Świętemu Józefowi:Wierni, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, szczególnie w dniach jemu poświęconych, tj.: 19 marca 2021, 1 maja 2021 r., w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, czy też 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 5. Odpust zupełny dla wiernych w okolicznościach pandemii COVID-19:W sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

13 Jerycho Różańcowe Diecezji Kieleckiej; Intencje modlitewne, które podejmowaliśmy w czasie 24-godzinnej adoracji różańcowej i które możemy podejmować w naszych indywidualnych modlitwach

 1. W intencji przebłagalnej do Trójcy Przenajświętszej i Niepokalanego Serca Maryi za grzechy własne,Rodziny oraz całego Narodu Polskiego,z racji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny;
 2. O Boże błogosławieństwo,dary Ducha świętego i opiekę Matki Bożej Niepokalanej dla Ojca Świętego Franciszka,Księży Biskupów i Kościoła Kieleckiego oraz święte,liczne i gorliwe powołania Kapłańskie,Zakonne i Misyjne;
 3. O wszystkie wolne od pracy niedziele w celu Świętowania Dnia Pańskiego;
 4. O odkrycie Daru Eucharystii w życiu i misji Rodziny;
 5. O pełnoprawną ochronę Życia od Poczęcia do naturalnej śmierci,aby nikt nie podniósł ręki na bezbronne życie w naszej Ojczyźnie;
 6. O czystość myśli i serca, mądrość i odwagę dla Dzieci i Młodzieży oraz o Nauczycieli Światłych i Prawego Serca;
 7. O łaskę wiary dla Polaków,narodów Europy i Świata,aby Duch Święty przenikał relacje między Narodami;
 8. O przemianę serc dla nieprzyjaciół Kościoła Świętego i Polski,aby zwyciężyła cywilizacja miłości;
 9. We wszystkich intencjach Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z racji 160.Rocznicy Jej Objawień w Lourdes, o ostateczny Tryumf Niepokalanego Serca Maryi,o nawrócenie z błędów Rosji i o Pokój Boży w Polsce,i na całym świecie;
 10. W intencjach wiadomych Panu Bogu,dotyczących Kościoła Świętego i całego świata;
 11. Zawierzamy Matce Różańca świętego nasze serca, nasze rodziny, naszą parafię, prosząc o wzajemny pokój, życzliwość, miłość;
 12. W intencji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i za podopiecznych tego dzieła żywego pomnika Świętego Jana Pawła II.

 13. PROBOSZCZ
  ks. Zdzisław Sideł


Zapowiedzi Przedślubne

 1. ZGODNIE Z PRAWEM KANONICZNYM I ŻYCZENIEM NARZECZONYCH, ZAPOWIEDZI WYWIESZONĄ SĄ WYŁĄCZNIE W GABLOTACH PARAFIALNYCH PRZY SANKTUARIUM
 2. Kto wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami, co do zawarcia Sakramentu małżeństwa, jest zobowiązany w sumieniu powiadomić o tym w kancelarii parafialnej. „Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe dotyczące zapowiedzi przedślubnych zawarte na stronie parafii pw. MB Różańcowej w Smardzowicach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą. Takim działaniem można przyczynić się do większej jasności sytuacji prawnej, co z kolei przynieść może pewność u osób bezpośrednio zainteresowanych lub osób trzecich, co do tego, że dane osobowe są przez parafie jako administratorów przetwarzane zgodnie z prawem."